Unimo

“Landmark v dvoch módoch – ako introvertný monolit stojaci v krajine alebo rozohraná plošinová veža s mobilnými výklopmi”, tak popisujú projekt/objekt Unimo jeho architekti Martin Bosík, Martin Lepej a Robo Sekula.

Pár rokov dozadu mali potrebu niečo spraviť vlastnými rukami, teraz je výsledok už takmer hotový. Momentálne stojí na okraji výrobného areálu, pravdepodobne bývalého družstva pri Zvolenskej Slatine. Tam ma zobral Robo Sekula.


Oceľová kostra z unimobunky postavená ako veža. Zvonku aj zvnútra obitá drevoštiepkovými doskami, zvonku natretá na čierno. Vo vnútri je priestor rozdelený na 3 úrovne, spájajú ich mlynárske schody. Unimo teda funguje v dvoch stavoch. Buďto je celistvý čierny kváder alebo sa jedna časť plošín vyklopí, druhá sa zdvihne a je z neho rozhľadňa. To je aj jeho budúce poslanie, rozhľadňa a turistická útulňa.

Prízemie. Tu zhodíte batoh, vyberiete si chlieb s rezňom v alobale a pôjdete vyššie, pozrieť si výhľad.

Pri pohľade hore skontrolujete, či niekto nezlieza, dvaja sa na tieto schody nezmestia. Dáte prednosť schádzajúcemu, ten sa vám poďakuje a popraje vám pekný deň.

Stredná úroveň. Tadeto treba prejsť potichšie, v prítmí tu bude po túre a po obede pospávať rodina s malými deťmi, nechcete ich zobudiť.

*Svetlo dnu sa dostáva iba cez otvory pre schody a cez okienko – dvere z práčky. Miestny poľovníci by chceli Unimo pre seba. Páčilo sa im, že je vnútri teplo, nefúka ako na obyčajnom posede, okienko sa dá veľmi potichu otvoriť, prestrčiť hlaveň pušky, namieriť na zver a… Majú ale smolu. Autori odmietli, strieľať sa nebude.

Najvyššia úroveň. Momentálne ponúka výhľad na okolitý areál, ale už čoskoro sa to snáď zmení. Prisadnete si k tým, čo už prišli pred vami a budete hompáľať nohami pri výhľade na Poľanu (?). Na tejto úrovni sa dajú spustiť dve plošiny, teda hompáľať bude môcť naraz zhruba osem ľudí. Zostáva len veriť, že architekti počítali s takým záujmom a plošiny vydržia.

.

Zopár fotiek z facebooku http://www.facebook.com/group.php?gid=106385709412990

Architekti oslovovali starostov viacerých dedín na Podpoľaní.  Unimo ponúkajú zadarmo, za podmienky, že obec vybaví legislatívne náležitosti s umiestnením do prírody a že sa postará o údržbu.

Napriek takejto férovej ponuke sa stále nenašlo vhodné miesto. Keby ste o takom vedeli a mali záujem, tak im dajte vedieť. Kontakt na nich, ako aj perfektné fotky z výstavby nájdete na  http://www.unimo.sk/.